Jak správně vybrat oblek na svatbu?

Přidal

Když je řeč o svatbě, často se řeší pouze šaty nevěsty. Ale nesmíme zapomínat také na ženichy, kteří si zaslouží užít si svůj jedinečný den v jedinečném outfitu. Muži často šahají po obleku na míru, jako po nejpohodlnější variantě. Další možností je klasická konfekce, kterou některé obchody umí i do jisté míry upravovat. V pánském showroomu Manemo šijí obleky na míru, mají vlastní konfekční řadu, doplňky i koženou rámovou obuv. Jaké jsou trendy a užitečné rady a tipy nám poskytl Michal Trnka, MTM a Product Leader z showroomu Manemo (www.manemo.cz).

Trendy se neustále mění, jsou stále rychlejší a rychlejší, jak byste popsali trend svatebních obleků na rok 2018?

Obecně jsou poslední trendy spíše uvolněnější. V posledních letech je velice trendy tzv. Boho styl. Tedy velice uvolněná až skoro hippie verze svatby. Velice často se tady objevují přírodní materiály ve výzdobě nic není přehnaně načančané a to se odráží i do oblečení ženichů. Často to tak nebývá ani celý oblek, ale spíše separátní sako a kalhoty. Pokud se jedná o letní svatby, tak se sako také zahazuje a nahrazuje jej vestička. Velmi trendy jsou mixované materiály. Jako například vlna se lnem nebo bavlna. Vytváří tak trochu “nedbalejší” look, který lépe zapadne do celého konceptu svatby. Druhou variantou jsou univerzální obleky. Jedná se o variantu, kdy ženich standardně obleky nenosí, ale rád by měl jeden perfektní pro určité slavnostnější události. Zde se pak často volí různé odstíny modré nebo šedivé, tak aby byl oblek adekvátní i pro další fáze ženichova života.

Podle čeho si mají budoucí ženiši vybrat oblek a co byste jim doporučili? Nějaké tipy/triky?

Za prvé je důležité, o jaký druh svatby půjde (venkovní, boho, v kostele, posh etc.) podle toho je potřeba zvolit outfit pro ženicha. U klasické svatby půjde spíše o formálnější oblek, u boho verze to mohou být formálnější kalhoty, košile a kšandy. Za druhé, v jakém ročním období se svatba bude odehrávat. Letní venkovní svatby si zaslouží lehčí a světlejší materiály (pro neformálnější svatby je možné sáhnout například po lnu), u svateb na podzim nebo v zimě je dobré volit těžší materiály nebo například třídílné obleky. Dále, pokud má svatba svou hlavní barvu, je dobré ladit vše i k tomuto.

Rozhodne-li se budoucí ženich pořídit oblek na míru, jak dlouho dopředu by měl plánovat?

Doporučujeme vždy alespoň měsíc před. Čím dříve, tím lépe. Vždy je dobré mít rezervu na případné dolaďování obleku. Většinou se oblek dá ušít i expresně, zpravidla do dvou a půl týdne.

Co dalšího se dá ušít na míru?

Také samozřejmě košile, vestičky, neformálnější saka podšitá nebo nepodšitá pro teplejší měsíce, chinos kalhoty, džíny nebo i šortky. U každého z těchto produktů je samozřejmostí široká škála detailů od různých druhů kapes, klop, manžet až po podšívky a knoflíčky.

S námi ženami je to občas složitější, jsme nerozhodné a mnohdy ani nedokážeme popsat, co přesně chceme. Jaké je to s muži? Vymýšlejí si hodně?

U svatebních obleků nebo řekněme spíše outfitů to není vždy jen o muži. Velice často k nám dorazí i nastávající drahá polovička. Nejdůležitější je se na začátku sladit. Každý totiž máme díky své představivosti v hlavách úplně jinou barvu nebo materiál. Vždy si společně zodpovíme ty tři nejdůležitější otázky, které jsem popisoval výše – styl, kde, kdy a barevnost svatby. Pak začíná probírání vzorníků. Tam se pánové zdrží nejčastěji, ale budoucí nevěsty na tom nebývají o moc lépe. Máme ale připravené klienty, kteří přijdou s několika obrázky ve svých telefonech a od nich se odrazíme. Pak je výběr vždy rychlejší. Jsme ale připraveni na všechny varianty a velice rádi se podílíme na výběru a designu svatebních outfitů.

Spousta mužů při výběru obleků na svatbu tápe, zda zvolit pod sako vestu či ne? Co byste jim poradili?

Pokud si nejste jisti, vždy si vestu pořiďte. Doporučuji vestu v lehkém nebo klidně i větším kontrastu k obleku. Například ke klasickému tmavě modrému obleku, zvolte jednořadou vestu ve světlejší modré s károvaným vzorem. Celý outfit to neuvěřitelně odlehčí a oživí. Zvolte vestu, která bude mít zadní díl ze stejné látky, jako přední (tedy ne podšívková záda). Můžete tak po obřadu sundat sako a řádit na tanečním parketu v pohodlnějším outfitu a schovat tak například propocenou košili po posledním kole písní z Hříšného tance. Vestu později skvěle vynosíte i v casual verzi s chinos nebo džínami při víkendové procházce s Vaší novomanželkou.

Také se na svatbách setkáváme s tím, že muži volí špatnou délku a šířku nohavic, špatně zapínají sako nebo mají příliš dlouhé rukávy u saka atd. Jak by měl vypadat dobře padnoucí oblek?

Existuje několik základních pravidel, kterých je potřeba se držet.

Tím nejdůležitějším jsou ramena. Ta musí perfektně sedět. Tedy rukáv musí plynule a čistě navazovat a splývat. Toto je část, která jde u konfekčních obleků jen velice těžko upravit. Dále je potřeba si hlídat sako přes hrudník. Klopa nesmí odstávat a lámat se. Pokud se Vám toto děje sáhněte po sako o číslo větším a nechte si jej zabrat v pase. Rukáv saka by měl být vždy kratší přibližně o 1-2cm než rukáv košile. Ta by měla po zapnutí manžety končit v ohybu zápěstí. Délka saka by měla zakrývat minimálně ⅔ ženichova pozadí a nikdy by neměla být na boku vidět kapsa kalhot. Pokud jí sako nezakryje, tak je pro Vás moc krátké. Dvouknoflíkové sako se vždy zapíná pouze na horní knoflíček. Tříknoflíkové vždy na prostřední. Horní knoflíček zapnout můžete, ale je to čistě na Vás. U dvouřadých sak, se stejně jako u jednořadých, nechává poslední knoflík rozepnutý. Délka kalhot závisí na jejich šířce. Čím užší máte kalhoty, tím kratší by měly být. Nebudou mít totiž dostatečný průměr na to, aby Vám správně překrývali botu. Pouze se Vám nohavice nepřirozeně nařasí kolem kotníku.

Pozorujeme, že muži volí čím dál tím častěji svatební oblek v tmavě modré barvě. Vnímáte to stejně? Případně jaká barva je oblíbená a jaká je trendy?

Jak bylo zmíněno výše. Modrá se často volí z ekonomických důvodů. Jde o nejuniverzálnější verzi obleku, který je pak možné použít i pro další příležitosti. A hlavně, tmavě modrá barva je elegantí, lehce kombinovatelná a sedne každému. Nejaktuálnějším trendem jsou ale zemité barvy. Odstíny hnědé, béžové atd. Jde o barvy, které jsou lehce netradiční, ale stále dobře nositelné i v dalším životě. Z materiálů je nyní oblíbený len a jeho mix díky více “zmačkanému” a neformálnějšímu vzhledu který koresponduje s aktuálními trendy svateb.

Ženiši často volí i méně formální outfity na svatbu. Také i kvůli počasí si mnohdy neberou ani sako. Jaký, méně formální, outfit byste jim doporučili?

Volil bych bavlněné kalhoty chinos střihu. Jsou formálnější než džiny, ale ne tolik jako oblekové. Vestičku v lehce kontrastním provedení ke kalhotám. Ideálně károvanou a klidně i dvouřadou. Za mě velice zajímavým doplňkem jsou kšandy s decentním vzorem pokud bude vesta nebo se vzorem výraznějším, pokud chce ženich zvolit pouze košili a kalhoty. Pokud má muž vestičku neměl by pod ní ideálně mít pásek. Kovová přezka by mohla vytvořit nelichotivé břicho. Na nohy bych ale stále volil kvalitní kožené boty. Přeci jen jde pořád o slavnostní událost a žabky by tuto službu určitě nesplňovali.

Když ženich tápe zda zvolit kravatu, motýlek nebo jen košili s rozhalenkou, co byste mu po poradili?

Pokud ženich nemá ani sako ani vestu, pak nikdy nevolit kravatu. Outfit by pak vypadal neúplně. Pokud se svatba odehrává v horkých měsících nebo někde u moře, pak bych se nebál rozhalenky. Vždy je ale potřeba myslet na styl svatby. Pokud totiž budete mít svatbu v nejparnějším dni během léta, ale obřad bude v kostele, rozhalenka nepřipadá v úvahu.

Týká se šití na míru i ostatních svatebních hostů?

Často doporučujeme, aby minimálně svědkové či svědkyně a nejbližší doporovod byli oblečení na podobné úrovni jako ženich. Ale nikdy ne lépe . Díky naší konfekci dokážeme vytvořit i outfit pro doprovod. U nás v Manemo šijeme formální módu i pro ženy, pod vlastní značkou Meris (www.meris.cz).

Odpovedať

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *